• NAJČASTEJŠIE KLADENÉ OTÁZKY RODIČOV

• Prečo moje dieťa musí nosiť ťažkú tašku do školy?

Súhlasíme, že nosenie ťažkého bremena je pre zdravý vývin dieťaťa škodlivé. Súčasťou vzdelávania na škole je však aj používanie učebníc, zošitov a iných nevyhnutných pomôcok (písacie potreby, farbičky, lepidlo, nožnice, kružidlo atď.) Každému dieťaťu sú k dispozícii učebnice po jednom kuse, ktoré na konci školského roka vráti. Dieťaťu však môžu zakúpiť rodičia druhú - vlastnú učebnicu alebo využiť portál eAktovka - http://www.eaktovka.sk/, ktorý sprístupňuje učebnice v digitálnej forme žiakom základných i stredných škôl. Učebnice sú prístupné bezplatne a pre všetkých, ktorí sa na portáli zaregistrujú. Žiaľ, všimli sme si, že práve aktovky mladších žiakov, aktuálne predávané v obchodoch, sú častokrát ťažké i bez toho, aby v nich niečo bolo. Odporúčame dbať na váhu samotnej zakúpenej školskej tašky a na predmety, ktoré v nej dieťa nosí a nepotrebuje ich.

Prečo nemôžem kedykoľvek vstúpiť do budovy školy a obzrieť si priestory, v ktorých sa moje dieťa vzdeláva.

Radi by sme uvítali, keby boli aj rodičia jednou z hlavných súčastí školy, a to napr. aj svojou prítomnosťou. V poslednej dobe sme však stále častejšie svedkami smutných udalostí vo svete, pri ktorých vstúpili do budovy školy cudzí ľudia a ohrozili žiakov. V záujme ochrany zdravia a života detí a vôbec všetkých zamestnancov školy, vstupujú do budovy našej školy návštevy len bočným vchodom. Po zaregistrovaní sa u tajomníčky školy a po oznámení dôvodu návštevy sa môžu pohybovať v škole za určeným cieľom. Každoročne vo februári organizujeme Deň otvorených dverí, kedy Vás radi prevedieme celou budovou školy a každou miestnosťou. Taktiež sa u nás 5-krát do roka konajú triedne aktívy a konzultácie. Ste srdečne vítaní!

Moje dieťa si zabudlo lístok na obed, obedy však malo zaplatené. Muselo čakať naň až do 14:00 hod. Prečo mu nebol obed vydaný v riadnom čase, mal ho predsa zaplatený?!

Obedy v priestoroch našej školy varí a vydáva Anna Havranová - Súkromné školské stravovacie zariadenie. Na webovej stránke školy v sekcii Školská jedáleň sú vypísané podmienky, pri ktorých sa obed vydáva, nevydáva, resp. vydá neskôr. Všetky otázky, týkajúce sa stravovania, prosíme, adresujte na príslušné súkromné školské stravovacie zariadenie.

Prečo nie je v škole elektronická žiacka knižka? Moje dieťa mi často známky zatajuje. Dozviem sa o nich tesne pred uzatváraním známok, a potom už nie je čas vylepšiť mu prospech.

Byť presne a včas informovaný o známkach svojho dieťaťa je jednou z hlavných požiadaviek rodičov. Mnohí chcú doterajšie výsledky svojho dieťaťa dostatočne včas „napraviť“, resp. prinútiť dieťa, aby ich napravilo. Stáva sa však aj, že deti zlé známky alebo poznámky rodičom práve z toho dôvodu zatajujú – v škole povedia, že žiacku knižku zabudli doma, doma povedia, že je zasa v škole. Zapisovanie známok do elektronickej žiackej knižky by určite rodičovi pomohlo spraviť si prehľad o aktuálnych známkach svojho dieťaťa. Nepomôže mu to však v tom, aby si vytvoril s ním dôvernejší vzťah a získal si uňho takú dôveru, že sa mu dieťa môže zveriť i s tou najhoršou známkou. Vzájomná dôvera a podpora rodiča dieťaťu nielen v pekných, ale i v zlých a zložitých chvíľach, priznanie dieťaťa, že nepodalo výkon, aký jeho rodič očakával, je pre nás - učiteľov vzácnejším a dôležitejším krokom k posilneniu rodinných vzťahov ako kontrola, pri ktorej deťom odpadáva možnosť byť čestný a komunikovať s rodičom i v nepríjemných situáciách. V závažných prípadoch sa neváhajte obrátiť na triedneho učiteľa, určite Vám rád pomôže pri skompletizovaní známok v žiackej knižke.

Prečo nemôže dieťa používať mobil v priebehu výchovno-vyučovacieho procesu, keď ho potrebujem kontaktovať. Rád by som si s ním dohodol poobedňajšie stretnutie, oznámil mu dôležitú vec alebo ho vzal k lekárovi.

Mobilné telefóny boli vyvinuté pre lepšiu komunikáciu medzi ľuďmi, uľahčujú život mnohým. Priniesli však so sebou aj množstvo iných funkcií, ktoré s telefonovaním nesúvisia a dieťa rozptyľujú. Moderné smartfóny s predplateným internetom a dostupným veľkým množstvo hier sú však až príliš veľkým lákadlom pre žiakov, aby ich disciplinovane používali len na komunikáciu s rodičom. Svoje dieťa však môžete v dôležitých situáciách kedykoľvek kontaktovať v priebehu výchovno-vyučovacieho procesu prostredníctvom telefónu našej školy. Taktiež Školský poriadok umožňuje dieťaťu použiť mobil za istým účelom po súhlase učiteľa alebo vychovávateľa.