• Školský špeciálny pedagóg

• Informačná tabuľa

• Pre školskú úspešnosť je veľmi dôležitá schopnosť učiť sa prostredníctvom čítania. Nízka čitateľská schopnosť žiakov ovplyvňuje efektívnosť ich učenia z dôvodu neporozumenia kľúčovým pojmom. Bežné čítanie sa pri súčasnej dostupnosti IKT stáva aktivitou, ktorá zaberá čas a žiaci častejšie preferujú rýchlejšie zdroje informácii. Preto by malo byť našou snahou naučiť žiakov používať efektívne čitateľské stratégie vedúce k pozitívnemu postoju k samotnému učeniu sa. Čitateľská zručnosť je schopnosť prezrieť si text a predpovedať o čom text bude. Keď žiak pochopí kedy a prečo môže nové informácie použiť a je schopný ich použiť efektívne. Jednou z čitateľských štúdijných stratégii, ktorá patrí do kategórie čitateľské strategické algoritmy, obsahujúce procedúry krok za krokom je aj čitateľská stratégia SQ3R (akronym SQ3R je vytvorený začiatočnými písmenami anglických slov: Survey, Question, Read, Recite and Review)

V rozvoji čitateľských zručností a čitateľských stratégií hrajú významnú úlohu tri druhy vedomostí:

1. deklaratívne vedomosti – VEDIEŤ ČO – vedieť opísať, čo mám robiť,

2. procedurálne vedomosti – VEDIEŤ AKO – vedieť zrealizovať požadovanú aktivitu,

3. vedomosti dané podmienkami – VEDIEŤ KEDY A PREČO – keď žiak vie, kedy použiť danú zručnosť a použije ju, aby dosiahol cieľ, mení sa zručnosť na stratégiu.

Ďalšou čitateľskou strategickou metódou je metóda SQ4R. Ktorá rovnako patrí medzi čitateľské strategické algoritmy.

(TOMENGOVÁ, Alena. 2010: Čitateľské stratégie zlepšujúce schopnosť učiť sa. Bratislava: MPC, 2010. 40 s. ISBN 978-80-8052-353-4)

Aké sú charakteristické znaky strategického čitateľa?

K čítaniu má pozitívny prístup – rád číta.

Vie pochopiť úlohy a ich účel.

Rozlišuje prístup k čítaniu, keď sa učí a keď číta pre potešenie.

Analyzuje úlohy, stanovuje si ciele a vyberá stratégie, ktorými ciele dosiahne.

Rozpoznáva typ textu a jeho štruktúru.

Využíva doterajšie vedomosti na získanie porozumenia z kontextu.

Používa sebaevalvačné stratégie na overenie či porozumel zmyslu textu.

Číta text opakovane rôznymi spôsobmi, až kým všetkému neporozumie.

P.L.A.N je študijno-čitateľská  aktivita vhodná na informačné texty, ktorá učí čítať heuristickým spôsobom.

P.L.A.N. je akronym 4 krokov, ktoré sa realizujú PRED, POČAS a PO prečítaní textu.