Súčasťou každej budovy školy je aj trieda materskej školy so zmiešanou skupinou žiakov vo veku od troch do šesť rokov. Hlavná budova školy sa nachádza v Poiana Teiului. Naše pani učiteľky navštívili všetky budovy školy a mali možnosť nazrieť do tried a učební, ale aj ostatných priestorov školy. Zúčastnili sa vyučovania niekoľkých predmetov a mali možnosť porovnať školstvo v oboch krajinách aj s ohľadom na sociálno-ekonomickú situáciu. Hlavná budova školy je modernejšia, ostatné budovy sú staršie a potrebovali by rekonštrukciu. Triedy aj spoločné priestory školy sú zariadené čo sa týka vybavenia skromne, ale pekne farebne vyzdobené a posiate žiackymi prácami. Keďže sa školy skladajú z viacerých budov, žiaci sa neprezúvajú a nemajú žiaden problém na prestávku vybehnúť von kde sa môžu hrať. Popoludní sme navštívili kláštor Iustina Pirvu, ktorého meno nesie aj škola a niektorí žiaci školy bývajú v tomto kláštore.
V utorok mali možnosť obzrieť si okolité pamiatky a zoznámiť sa s históriou a významnými osobnosťami regiónu. Navštívili Neamtský kláštor – Manastirea Neamţu, pevnosť Neamt – Cetatea Neamt, kde v 15. stor. vládol Stefan Cel Mare, výzamná historická osobnosť regiónu. Ďalej mali možnosť vidieť skanzen tradičnej dediny a samotné mesto Piatra Neamt a jeho historické dominanty ako napr. budovu Múzea umenia a Vežu Štefana Veľkého a to dokonca aj z vtáčej perspektívy, pretože mesto leží v údolí a má vybudovanú kabínkovú lanovku na vrch hory, ktorá sa nachádza priamo v centre mesta.
Tretí deň mobility sa niesol v znamení outdoorových aktivít v škole v dedinke Petru Voda. Prvú aktivitu bola s deťmi v predškolskom veku a bola zameraná na výučbu prírodovedy, konkrétne Slnečnej sústavy. Deti predstavovali jednotlivé planéty Slnečnej sústavy a hravou formou sa učili o pohybe a vlastnostiach planét. Aktivitu uzatváral quiíz a hádanky na tému vesmír. Ďalšou aktivitou bola hodina nazvaná Poézia v umení, na ktorej bolo úlohou šiestakov výtvarne spracovať báseň o prírode a predlohou im bola malebná okolitá príroda. Následne boli súčasťou hodiny hudobnej výchovy na ktorej deti nacvičovali vystúpenie v miestnom kostole pri príležitosti osláv dňa hrdinov. Posledná aktivita bola outdoorová hodina chémie, kde boli svedkami niekoľkých pokusov. V popoludňajších hodinách využili priaznivé počasie a plavili sa po jazere Bicaz.
Vo štvrtok počasie veľmi neprialo, napriek tomu sa zúčastnili outdoorovej matematiky, kde úlohou žiakov bolo zmerať a vypočítať obsah a obvod školského ihriska. Žiaci pracovali v skupinách a svoje výsledky si na záver porovnali. Predškoláci využili priestor školského dvora na pohybové hry v rámci aktivity nazvanej Hudba a Pohyb. Na záver, žiaci rozmiestnili vlastnoručne vyrobené vtáčie búdky v okolitom parku. Keďže sa počasie zhoršovalo plánovaná hodina geografie, ktorú mali žiaci stráviť vonku pri miestnej rieke, sa presunula do triedy. Hodina bola zameraná na ekosystém vodného toku. Tento deň bol obohatený o prekrásny zážitok z vystúpenia žiakov v tradičných krojoch, v rámci ktorého žiaci predstavili tradičné remeslá, piesne a tance typické pre svoj región. Inšpiratívne bolo ako dôsledne pestujú v žiakoch národné povedomie cez zachovávanie si tradícií, tradičných hodnôt, a spoznávaním svojej histórie zážitkovým učením.
V posledný deň pobytu sa žiaci prvého ročníka predstavili vystúpením v tradičných krojoch, kde tiež predvádzali tradičné remeslá spojené výrobou priadze a látok a piesne a tance typické pre región Neamţ. Následne sa pani učiteľky zúčastnili hodiny dejepisu, a biológie so žiakmi druhého stupňa. V rámci biológie sme absolvovali vychádzku do okolitej prírody, kde si žiaci mohli formou zážitkového učenia zopakovať vedomosti z predmetu a vidieť rozmanitú faunu a flóru vo svojom okolí.
Bolo nesmierne zaujímavé spoznať túto krajinu, zistiť ako veľa máme spoločného v oblasti každodenného života, ale aj tradícií, dokonca aj v rámci vzdelávacieho systému. Mnohé tieto spoločné črty však vyplývajú z minulosti krajín, ktoré obe boli súčasťou komunistického režimu a je to práve badať aj na systéme vzdelávania. Práve vďaka projektom a medzinárodnej spolupráci sa dokážeme porovnávať a navzájom sa inšpirovať. Rumunsko charakterizujú slová skromnosť, pohostinnosť, silná viera a tradície. Práve vedenie žiakov k úcte k tradíciám, ich spoznávaniu je inšpiráciou pre našu školu, ktorú si naše pani učiteľky doviezli z návštevy školy v Rumunsku.