V dňoch 12. a 14. septembra 2017 sa realizovali na ZŠ Karloveská 61 workshopy pre žiakov 8. ročníka s názvom Deň kedy sa mlčalo..., ktoré realizuje občianske združenie Post Bellum SK v spolupráci s Národným osvetovým centrom. V minulom šk. roku sme v spolupráci s nimi realizovali projekt „Príbehy našich susedov“, ktorý mál veľmi pozitívne ohlasy.
Cieľom workshopu bolo, prostredníctvom zážitkovej metódy, zažiť „realné“ obdobie po 2 sv. vojne a priblížiť žiakom ZŠ ako sa žilo v roku 1948. Čo sa dialo v tej dobe, ako prebiehali procesy kolektivizácie, vznik KSČ, čo je to cenzúra alebo propaganda, JRD, socializmus a i.
Po úvodnom teoretickom bloku, kedy sme si vysvetlili historické súvislosti, sa zúčastnení zrazu ocitli v roku 1948, v oravskej dedine Mútne. V hre žiaci hrali postavy, ktoré vychádzajú zo skutočných príbehov pamätníkov, ktoré spracovali dokumentaristi o.z. Post Bellum SK. Niektorí boli presvedčení komunisti, iní antikomunisti a ostatní nevedeli ako reagovať na vzniknutú situáciu. Lektori so žiakmi vytvorili aj priestor, v ktorom simulovali voľby v roku 1948, situáciu ako to asi vyzeralo. Následne sa žiaci museli rozhodnúť v charakteroch dobových postáv ako reagovať na vznik Jednotného roľníckeho družstva v procese kolektivizácie. Či odovzdať svoj dobytok, majetok alebo nie. Jedna rodina, samozrejme najmajetnejšia, odmietla kolektivizáciu. Za tento svoj prejav bola perzekuovaná. Lektor, ktorý predstavoval predsedu Jednotného roľníckeho družstva a KSČ v spolupráci s moderátorom hry vytvorili so žiakmi približnú situáciu ako asi perzekúcia, teda vysťahovanie rodiny, vyzeralo.
Zaujímavé bolo, že žiaci si tento následok vôbec nepripúšťali, respektíve ho vôbec nevnímali ako možný, a teda sa dostali do veľmi osobného zážitku, ktorý sa v nedávnej minulosti reálne dial.
V poslednej časti workshopu lektori viedli diskusiu so žiakmi. Diskutovali, kládli otázky, hľadali riešenia. Diskusia bola v oboch skupinách veľmi živá. Niektorí žiaci mali chuť sa vyjadrovať, uvažovať o nedávnej histórii Slovenska a veľmi konštruktívne prepájali nedávne časy so súčasnosťou, kedy aj v demokratickej spoločnosti sú prežitky totality a ohrozenia slobody.
Viac fotografií nájdete vo fotoalbume školy.