Vážení rodičia, milí žiaci,
zažívame nesmierne náročné časy. Každý z nás v poslednom období veril, že situácia nevyeskaluje do súčasnej podoby. Nestalo sa tak a spoločne čelíme narastajúcemu strachu, obavám a smútku. Všetci si v súvislosti s aktuálnou situáciou prežívame emócie, ktoré nás ťažia. Pre niektorých môže byť situácia ešte náročnejšia, pretože ich blízki sa nachádzajú v zasahovaných oblastiach.
Preto buďme k sebe, prosím, solidárni a súcitní. Dnes, ešte výraznejšie ako inokedy netušíme, čím si zrovna prechádza človek, s ktorým sa rozprávame.
„Deti vnímajú informácie z médií. Slovo vojna poznajú len z počítačových hier, resp. z hry ako takej, ale teraz je to niečo skutočné, čo je veľmi blízko Je na nás dospelých, aby sme informácie o vojne vysvetľovali primerane veku dieťaťa. S dieťaťom treba hovoriť jednoducho, aby nás pochopilo. Mali by sme sa veľa rozprávať o tom, čo deti o konkrétnej situácii vojnového konfliktu, ktorý je zrazu k nám tak blízko, zaujíma, na čo sa pýta. Nemusíme mať veľa faktických informácii o tejto situácii, ale majme na pamäti skôr ich potrebu emocionálneho zdieľania. Je vhodné nechať priestor na emócie – či vo forme plaču, ale aj hnevu, ktoré sa môže prejavovať vo forme nedisciplinovanosti, vyrušovania a pod.“ hovorí psychologička PhDr. Alena Kopányiová, PhD.
Milí rodičia,
buďme prosím k deťom načúvajúci, rozprávajme sa s nimi a nebagatelizujme ich pocity. Aj oni súčasnú situáciu vnímajú a môže v nich vyvolávať zmätok a strach.
Milí žiaci,
na svoje pocity nie ste sami. Sme tu s Vami my, dospelí a kedykoľvek sa môžete na nás obrátiť. Či už na Vašich rodičov, alebo v škole na učiteľov, alebo niekoho dospelého, komu dôverujete.
V prílohe prikladáme možné kontakty v rámci školy, alebo aj mimo školy.
Spoločne to zvládneme.
Kolektív ZŠ Karloveská 61
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie opäť aktivuje linku pomoci
VÚDPaP 0910 361 252 (od 08 – 18 hod.)
Tá je k dispozícii rodičom, učiteľom ale aj tínedžerom v krízových situáciách, ktoré si vyžadujú radu odborníka.